polski | english | deutsch

      Polecamy: ZOSTAŃ RODZICEM | Wspomóż fundację: Wpłata On-Line| Zobacz: Przedszkole GNIAZDKO

Nasi opiekunowie

Kto może zostać opiekunem w Wiosce Dziecięcej?

Opiekunami w Wiosce Dziecięcej mogą zostać małżeństwa lub samotne kobiety. Oprócz predyspozycji psychicznych i fizycznych, osoba chętna podjęcia się prowadzenia domu i opieki nad dziećmi musi spełniać wymagania formalne. Osoby, które mogą sprawować opiekę nad dziećmi w Wiosce Dziecięcej zasadniczo powinny być w wieku od 30 do 40 lat. Kandydaci powinni posiadać:, wykształcenie wyższe pedagogiczne (w przypadku małżeństw przynajmniej jedna z osób), lub deklarować chęć jego uzupełnienia, posiadać dokument zaświadczający o ukończeniu kursu na opiekunów zastępczych oraz ukończyć pozytywnie kurs organizowany podczas szkolenia w Fundacji "Bliżej Człowieka". Oczywisty jest fakt, iż przyszli opiekunowie muszą być gotowi na zmianę miejsca zamieszkania i przeprowadzanie się na stałe do Wioski Dziecięcej w Rajsku. (co nie oznacza, że muszą rezygnować z własnych mieszkań czy domów).

Przyszli rodzice muszą być dojrzali i przekonani do swojego wyboru. Staną przed wyzwaniem stworzenia domu dla tych malutkich, którzy z różnych przyczyn go stracili.

Jakie są główne zadania opiekuna?

Po prostu być rodzicem. Czy to taka trudna praca? Owszem wielu z nas nie docenia ogromu pracy, jaki rodzic wkłada w wychowanie swoich dzieci. Jednak pocieszające jest to, że każdy z nas posiada naturalne predyspozycje do bycia rodzicem. Osoby podejmujące się pracy w Wiosce Dziecięcej, będą odpowiedzialne za wychowanie i opiekę nad 6-8 dzieci aż do momentu ich usamodzielnienia (minimalnie do 18 roku życia). Dodatkowe obowiązki nie różnią się nijak od codziennej pracy każdego rodzica: prowadzenie domu, opieka nad dziećmi, dbanie o ich prawidłowy rozwój, kontakt ze szkołą, gdy to konieczne, wizyta u lekarza. Rodzic odpowiedzialny będzie za kształtowanie wzorców, stymulację rozwoju, kształtowanie charakteru, rozwój emocjonalny. Dzieci muszą zdobyć wiele umiejętności, które w przyszłości pozwolą im na założenie własnej rodziny. Ważne, aby przekazać im jak najwięcej wartości, które ułatwią im wejście w świat dorosłych. Nie zapominając, że od momentu rozpoczęcia wspólnego życie, domek staje się ostoją dla rodziny. Pracując nad serdeczną atmosferą należy dbać o więzi emocjonalne i społeczne. Staramy się, aby model rodziny Wioskowej był jak najbardziej zbliżony do normalnej rodziny. Więcej informacji na temat opiekunów oraz stawianych im wymogom znajdą Państwo tutaj.


ZBUDUJ Z NAMI DOM budujemydalej.pl

Przyjaciele


Strona główna | Aktualności | O fundacji | Wioska dziecięca | Mieszkańcy | Jak nam pomóc? | Kontakt
Copyrights 2014 Fundacja Bliżej Człowieka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Fundacja "Bliżej Człowieka"
ul. J. Korczaka 34 Rajsko, PL 32-600 Oświęcim
Nasze konto: 60 1750 1048 0000 0000 2002 4364 / Raiffeisen Polbank